Amerykański sen spełnia się na monetach

Amerykańskie dolary są marzeniem każdego pasjonata kultury i historii USA. Są symbolem wielkiego snu o wolności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy Stanów Zjednoczonych. Ich emisje są ściśle ograniczone, przez co tylko nieliczni mogą je pozyskać do swoich kolekcji. Obecnie w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazł się program okolicznościowych dolarów amerykańskich przedstawiający numizmaty upamiętniające istotne wydarzenia oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki oraz dzieje świata.

Amerykańskie dolary od lat królują na aukcjach numizmatycznych, osiągając astronomiczne kwoty sprzedaży. Od 2013 roku najdroższą monetą świata jest pierwszy dolar Stanów Zjednoczonych Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Mieliśmy okazję gościć niedawno ten egzemplarz podczas wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Kilka lat wcześniej zaprosiliśmy do Warszawy inną amerykańską monetę  Double Eagle z 1933 roku, której wartość na aukcji w 2002 roku osiągnęła zawrotną sumę ponad 7,5 miliona dolarów.

Wiem, że wielu polskich kolekcjonerów niezwykle ceni sobie amerykańskie numizmaty i z wielką pasją dba o urozmaicanie swoich kolekcji o wartościowe okazy. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić Państwu jedne z najwspanialszych współczesnych emisji okolicznościowych. Kolekcję otwiera moneta z 1986 r. wybita w 100. rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności. Jej awers prezentuje spektakularne, dynamiczne zbliżenie twarzy Statuy Wolności. Rewers z kolei uwiecznia drugą ikonę amerykańskiej kultury bielika amerykańskiego. Na monecie nie mogło zabraknąć słynnego motto In God we trust, czyli: W Bogu pokładamy nadzieję.

W kolekcji amerykańskich złotych dolarów znalazły się również inne cenne egzemplarze.  Konstytucja USA z 1987 roku to moneta wyemitowana z okazji 200. rocznicy uchwalenia tego fundamentalnego aktu prawnego, najstarszej konstytucji na świecie. Na awersie monety przedstawiono stylizowany wizerunek bielika trzymającego w szponach pióro. Na rewersie zobaczymy już pióro w całej okazałości oraz kaligrafowaną inskrypcję We the People My, Naród, która nawiązuje do pierwszych słów konstytucji USA.

Kolekcję uzupełniają jeszcze m.in. moneta  Krzysztof Kolumb z 1992 r. wybita z okazji 500 lecia odkrycia Amerycki, Mount Rushmore z 1991 roku upamiętniająca tę niezwykłą górę, Bald Eagle z 2008 roku czy też Olympic Seul z 1988 roku.

Tak prestiżowa kolekcja wymaga również odpowiedniej oprawy. Każda z monet znajduje się w akrylowo-magnetycznej kapsule, a całość umieszczona jest w ekskluzywnej kasetce, gdzie oprócz monet znajdą się rówież odpowiednie certyfikaty potwierdzające autentyczność okazów oraz przygotowane specjelnie na potrzeby kolekcji karty historyczne, opisujące wydarzenia upamiętnione na monetach.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze