Wyjątkowe złoto na noblowski medal

10. grudnia 2016 roku w Oslo odbyła się uroczysta gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Tegorocznym laureatem został Juan Manuel Santos, prezydent Kolumbii, który przyczynił się do zakończenia ponad półwiecznej wojny domowej. Medal wybito w należącej do naszej grupy Mennicy Norweskiej. Już po raz drugi z rzędu do wykonania medalu noblowskiego wykorzystano złoto certyfikowanej jakości Fairmined. Oznacza to, że zostało ono wydobyte z poszanowaniem rygorystycznych standardów, dotyczących ochrony środowiska, praw pracowniczych oraz dbałości o interesy lokalnej społeczności. Tegoroczna nagroda była podwójnym zwycięstwem Kolumbii, ponieważ kruszec na medal dla prezydenta Santosa pochodził z kolumbijskich kopalni rzemieślniczych, które przyczyniają się do odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu. Przedstawiciele grupy Samlerhuset aktywnie wspierają inicjatywę Fairmined spotkali się z górnikami w Kolumbii oraz wzięli udział w uroczystościach w Oslo.
W Kolumbii mieliśmy okazję odwiedzić kopalnie, z których wydobyto złoto użyte do wybicia noblowskiego medalu. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak ogromną pracę wkładają tamtejsi górnicy w podnoszenie standardów pracy i ochrony środowiska. W kolumbijskiej rzeczywistości sektor górnictwa był mocno powiązany z finansowaniem nielegalnych grup zbrojnych. Odbudowa kraju po zakończeniu konfliktu nie jest możliwa bez wspierania odpowiedzialnego górnictwa. Rozwój kopalni działających na skalę rzemieślniczą jest impulsem dla lokalnej gospodarki i symbolem uwolnienia spod wpływów przestępczości.

W Kolumbii przywitano nas niezwykle ciepło. Zostaliśmy zaproszeni między innymi do małej, malowniczo położonej miejscowości Iquira. Tamtejsza kooperatywa górnicza jest jedną z dwóch kolumbijskich kopalni, z których wydobyto złoto na tegoroczny noblowski medal. Lokalni górnicy opowiedzieli nam o swojej pracy, która staje się coraz bezpieczniejsza, bardziej profesjonalna i przyjazna środowisku. Zaznaczali, jak ogromne znaczenie ma dla nich współpraca przy tworzeniu medalu noblowskiego, która realnie przekłada się na poprawę jakości ich życia. Nie ukrywali dumy z tego, że ich mały rzemieślniczy zakład został szeroko dostrzeżony na świecie. To także ogromny zaszczyt dla nas osobiście spotkać się z ludźmi, którzy pracują przy wydobyciu cennych kruszców i zobaczyć, że inicjatywa Fairmined przynosi oczekiwane rezultaty.

Nasza delegacja była obecna także w Oslo podczas uroczystości noblowskich. We współpracy z organizacją Alliance for Responsible Mining, przyznającą certyfikaty Fairmined, udało nam się zaaranżować wyjątkowe wydarzenie. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla spotkał się z kolumbijskim górnikiem Danielem Riascosem, pracującym w kopalni Coodmilla, która dostarczyła złota na wybicie medalu. Daniel Riascos nie ukrywał wzruszenia, a także wdzięczności dla grupy Samlerhuset za zaproszenie do Oslo. Nam szczególnie zapadły w pamięć jego słowa: Pokój zależy od wszystkich Kolumbijczyków, dlatego powinniśmy współpracować, aby zagościł on we wszystkich aspektach naszego życia. Pokojowa Nagroda Nobla pokazuje, że Kolumbia jest zdolna do naprawdę wielkich rzeczy, gratulacje należą się zarówno prezydentowi Santosowi za ten historyczny sukces, jak i certyfikowanym kopalniom, które dostarczyły kruszcu na nagrodę. To wspaniałe, widzieć, że wykonanie medalu noblowskiego jest spójne z symboliką i znaczeniem tej nagrody.

Nasza współpraca z Alliance for Responsible Mining to coś więcej niż Nagroda Nobla. Nadrzędnym celem jest zwrócenie większej uwagi na to, skąd pochodzi złoto wykorzystywane w przemyśle menniczym oraz promocja używania na szeroką skalę kruszców z małych, certyfikowanych kopalni.
Pozdrawiam,
Adam Zieliński

Komentarze