Po raz pierwszy w historii Afroamerykanka jako Lady Liberty

 12. stycznia Mennica Stanów Zjednoczonych zaprezentowała projekt jubileuszowej monety z okazji 225-lecia swojego istnienia. Wydarzenie to wzbudziło niemałe zainteresowanie, ponieważ po raz pierwszy w historii wizerunek Lady Liberty przybrał postać afroamerykańskiej kobiety.

Lady Liberty to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych motywów w amerykańskiej numizmatyce. Jest to personifikacja wolności, najczęściej ukazywana jako postać kobieca. Mianem Lady Liberty często określana jest także Statua Wolności, będąca nieoficjalnym symbolem Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze monety z postacią Lady Liberty emitowano już pod koniec XVIII wieku. Na przestrzeni lat jej wizerunek ulegał modyfikacjom, lecz jedna jej cecha pozostawała niezmienna Lady Liberty zawsze była białą kobietą. Aż do 2017 roku. Na tegorocznej edycji studolarowej monety będzie bowiem widniał portret młodej Afroamerykanki. Jest to niezwykle ważne dla promowania idei równości wszystkich Amerykanów.

Wraz z rozwojem narodu i społeczeństwa, ewoluuje także sposób przedstawiania Wolności powiedziała podczas prezentacji monety w Waszyngotnie Elisa Basnight z Mennicy Stanów Zjednoczonych. Żyjemy przecież w kraju, który daje nam możliwość realizowania marzeń i celów, które sprawiają wrażenie niemożliwych do osiągnięcia.

Wizerunek monety został zaprojektowany przez artystę Justina Kunza, a wykonany przez Phebe Hemphill. Rewers prezentuje Lady Liberty z profilu, w diademie z gwiazd oraz inskrypcje: Liberty, In God We Trust oraz daty 1792 2017. Awers przedstawia orła w locie. Na rancie monety widnieje zaś napis 225th Anniversary. Monety o masie jednej uncji zostaną wybite w 24-karatowym złocie i wyemitowane w kwietniu tego roku.

zdjęcie: United States Mint

Komentarze