„Bitwy Polskiego Oręża” uwiecznione na medalach

 Już 3. kwietnia 2017 roku w Skarbnicy Narodowej odbędzie się premiera wyjątkowej kolekcji numizmatów. Medale poświęcone najważniejszym bitwom w historii polskiego oręża w nowatorski sposób łączą dwie dziedziny sztuki rzeźbę i malarstwo. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik numizmatycznych tworzą interesującą kolekcję, która stanowi wyjątkowe świadectwo chwały Rzeczpospolitej.

Wydarzenia, które znalazły się na numizmatach nie są przypadkowe. Otwierający kolekcję medal Bitwa pod Grunwaldem przedstawia jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw w historii polskiego oręża. Było to jedno z największych starć wojennych średniowiecza i stanowiło przykład zastosowania wybitnej strategii wojskowej. Taktyczne umiejętności króla Władysława Jagiełły przeszły do legendy, a zapoczątkowana przez niego dynastia Jagiellonów została wyniesiona do rangi jednej z najistotniejszych i najbardziej poważanych w ówczesnej Europie. Kolejne numizmaty z serii także ukazują epokowe dokonania polskiej armii, które wyznaczyły bieg naszej historii. W kolekcji uhonorowane będą między innymi: Bitwa pod Wiedniem, Bitwa Warszawska, Bitwa pod Cedynią, Bitwa pod Chojnicami, czy Bitwa pod Kircholmem.
Bitwy Polskiego Oręża to kolekcja, która łączy w sobie zamiłowanie do historii z pasją do sztuki. Po raz pierwszy medale wykonano z użyciem wysokiej jakości druku cyfrowego na wypukłym reliefie. Dzięki zastosowaniu tej metody udało się przedstawić dynamiczne obrazy na awersach medali. Efektem nowatorskiego podejścia stała się kolekcja, której wartością jest nie tylko patriotyczna treść, lecz także nietuzinkowa estetyka.

Medale wybito w stopie srebra próby 333/1000, w najwyższej jakości menniczej. Kolekcja została objęta ścisłą limitacją dostępnych będzie jedynie 10 tysięcy kompletnych serii. Do każdej z nich dołączony zostanie klaser kolekcjonerski, w którym znajdą się także dodatkowe informacje o bitwach przedstawionych na numizmatach. Kolekcjonerzy otrzymają także specjalnie zaprojektowane kapsuły z Certyfikatem Autentyczności każdej emisji oraz Świadectwo Własności kolekcji.Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze