Mistrzowie sportu i numizmatyki

Stanąć w jednym szeregu z takimi mistrzami jak Robert Korzeniowski czy Wojciech Fortuna to wielki zaszczyt. Miałem tę możliwość dzięki Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które to odznaczyło Skarbnicę Narodową tytułem Darczyńcy Roku. Dziękuję!Z dumą wspieramy sportowe zmagania Polaków, dlatego już od kilku lat umożliwiamy polskim kolekcjonerom pozyskanie monet olimpijskich. Wieloletnia współpraca z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim przy igrzyskach w Pekinie, Vancouver, Londynie, Soczi i tych nadchodzących w Pjongczang umożliwia nam szerzenie idei olimpijskich wśród polskich kolekcjonerów.


Numizmatyka i sport zawsze były blisko siebie. Już za czasów antycznych wybijano monety z herosami sportowymi. Z kolei nowożytne igrzyska z początku uwieczniane był na oficjalnych znaczkach pocztowych. Dopiero w 1951 roku Mennica Fińska podjęła bezprecedensową decyzję o emisji pamiątkowych monet o nominale 500 Markkaa. Tym samym rozpoczęła się era wybijania oficjalnych olimpijskich kolekcji numizmatycznych przez państwa-gospodarzy igrzyk. Dziś nie ma już igrzysk bez pięknych sportowych monet.
Kolekcje te są zazwyczaj bardzo mocno limitowane i trudno dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych. Dlatego od lat staramy się udostępniać najciekawsze monety olimpijskie szerokiej publiczności. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest naturalnym miejscem, gdzie tego typu eksponaty powinny się znaleźć.

Część z przekazanych przez Skarbnicę Narodową monet możecie oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na wystawie Podarowane.. 2005-2017 do 5 listopada 2017 r.

Komentarze