Rekordowa olimpijska licytacja


Nie tylko sportowcy na igrzyskach biją rekordy! Na aukcję wystawiono olimpijski banknot o najniższym dostępnym w obiegu numerze seryjnym AA0000101A. Cenę wyjściową wyznaczono na kwotę 6 EUR – już po chwili licytujący wywindowali kwotę do ponad 10 tys. EUR, a aukcja zakończyła się sprzedażą banknotu olimpijskiego za 15 702 EUR.
Banknot olimpijski awers Skarbnica Narodowa

Banknot olimpijski rewers Skarbnica Narodowa


Olimpijski banknot dostępny jest w Polsce dla każdego, kto zamówi w Skarbnicy Narodowej srebrną kolekcję monet PjongCzang 2018. Jest to pierwszy okolicznościowy banknot w historii wydany przez Koreański Bank Centralny. Na jego awersie zaprezentowano sportowców uprawiających siedem wybranych dyscyplin sportowych, m.in.: skoki narciarskie, hokej czy biatlon. Głównym motywem przedstawionym na banknocie jest łyżwiarstwo szybkie. Jest to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych igrzysk i pierwsza, w której koreańska drużyna narodowa startowała na igrzyskach w Sankt Moritz w 1948 r. Pędzących łyżwiarzy szybkich przedstawiono na tle słynnych koreańskich gór w prowincji Gangwon. Z kolei rewers banknotu nawiązuje do barwnej kultury i historii Korei. Możemy na nim zobaczyć tradycyjny obraz Kim Hong-do, słynnego koreańskiego artysty z XVIII wieku, ukazujący białego tygrysa pośród pędów koreańskiej sosny. Tygrys jest jednym z głównych elementów koreańskiej mitologii. Jednocześnie wybrany został na maskotkę igrzysk w Pjongczang.

Banknot dostępny wraz z zamówieniem srebnej kolekcji monet olimpijskich: 
https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety/pjongczang-2018-unikalny-zestaw-oficjalnych-srebrnych-monet-4000980631

Pozdrawiam,
Adam Zieliński

Komentarze