Kto odkryje złoto Australii?


Na początku tego tygodnia, w Australii została zaprezentowana najcenniejsza moneta kolekcjonerska wybita przez Perth Mint. Wartość numizmatu to niemal 2,5 miliona dolarów, co czyni ją najbardziej ekskluzywnym produktem australijskiej mennicy. Odsłonięcie jej i prezentacja została powierzona ministrowi górnictwa i paliw Billowi Johnstonowi.


Tego typu inicjatywy mennic nie zdarzają się często! Wybicie tak spektakularnej monety to wielkie wydarzenie dla świata numizmatyki, szczególnie że mennica z Perth jest znana z przepięknych emisji poświęconych kulturze, historii i naturze Australii.
Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Państwu monetę Discovery. To wizytówką naszych najcenniejszych skarbów i talentu naszych rzemieślników, którzy ukształtowali te kruszce w kolekcjonerski eksponat o tak wielkim znaczeniu – mówił Bill Johnston podczas prezentacji numizmatu.
Moneta została wybita z dwóch kilogramów czystego złota (99,99%) i ozdobiona dodatkowo czterema cennych kamieni szlachetnych. Jeden z nich to intensywnie różowy brylant o masie 0,88 karata, a drugi o żywym fioletowo-różowym kolorze o szlifie szmaragdowym – 1,02 karata. W monecie zostały również umieszczone dwa mniejsze, intensywnie różowe kamienie o masie 0,08 karata. Moneta ta została także dopuszczona jako legalny środek płatniczy w Australii.
Discovery składa się z dwóch elementów – jedną z nich można nazwać sercem numizmatu, ponieważ jest to ruchoma część monety, znajdująca się w samym centrum monety. Przedstawia mapę Australii, na której dwa diamenty wskazują Ophir na południowym wschodzie, gdzie po raz pierwszy znaleziono złoto oraz kopalnie diamentów Argyle na północnym zachodzie – to tam znajduje się źródło tych  różowych kamieni szlachetnych.
Część, która otacza serce numizmatu przedstawia nam trzy symbole: dziewiętnastowiecznego poszukiwacza złota, żaglowiec, który przewozi pełnych nadziei poszukiwaczy kruszców, a także panoramę, gdzie po raz pierwszy został znaleziony różowy diament. Region Kimberley jest przedstawiony przez baobab oraz kangury. Na tej części monety znajdują się dwa główne kamienie. Pierwszy z nich został przedstawiony jako tropikalne słońce, a drugi niesiony jest przez robotniczą mrówkę.
Monetę Discovery wybito tylko w jednym egzemplarzu. Możemy jedynie przypuszczać jak wielkie jest zainteresowanie kolekcjonerów całego świata i jak bardzo trzeba będzie przebić wartość nominalną tego spektakularnego okazu, żeby stać się odkrywcą i właścicielem części australijskiego złota!

Zobaczcie jak prezentuje się moneta:


Komentarze

 1. Witam
  Przepraszam że piszę o tej sprawie tutaj ale nie znalazłem innej możliwości skontaktowania się z Panem dyrektorem Adamem Zielinskim.Chodzi łamanie praw klienta przez konsultantów Skarbnicy.A oto w skrócie problem:
  zakupiłem pierwsze,rabatowe egzemplarze kolekcji budowle "Zamek Królewski" oraz "Henryk Sienkiewicz".Nie były one w moim guście więc zadzwoniłem z prośbą o zamknięcie wysyłki tych kolekcji.Konsultant Pan Łukasz (nazwiska niedosłyszałem), oznajmił mi że zamknie te kolekcje, ale pod warunkiem że odeśle te pierwsze zakupione produkty ponieważ on nie będzie robił dla tak marnego kolekcjonera jak JA promocji i prezentów.Nie należę do ludzi zamożnych , ale kilka kolekcji na które mnie było stać i mi się podobały zakupiłem więc byłem zdziwiony zachowaniem sprzedawcy poważnej jak mi się wydaje firmy.Odesłałem jednak zakupione precjoza listem poleconym ekonomicznym o numerze przesyłki (00)359007734224915339 Nadanie 2018-08-22 14:14 Bukowno, Doręczono 2018-08-27 18:13 UP Warszawa 22.
  Do tej pory nie otrzymałem zwrotu pieniędzy , a biuro obsługi i konsultanci twierdzą że nic do nich nie dotarło. Z przykrością będę musiał zakończyć współpracę ze Skarbnicą i opisać swój problem w internecie na opinieo.pl ku przestrodze innych kupujących.
  pozdrawiam Mirosław nr klienta 5007254005

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam ponownie
  Problem został rozwiązany i dziś otrzymałem zwrot pieniędzy , a kilka dni wcześniej dzwonił konsultant z przeprosinami które zostały przyjęte.Dziękuję więc za szybką interwencję w mojej sprawie i gorąco pozdrawiam.
  Mirosław

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz