Wystawa „Droga do niepodległości”


W ubiegły weekend, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie mogliście podziwiać wyjątkową wystawę poświęconą setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W jednym miejscu zebraliśmy najciekawsze monety i medale przedstawiające drogę naszego narodu do wolności.

11 listopada 1918 zapisał się w naszej historii jako jedna z najistotniejszych dat. Wówczas, po 123 latach zaborów, odzyskaliśmy utęsknioną niepodległość. Gdyby nie determinacja, walka i brawura wielu wybitnych jednostek, marzenia i pragnienia Polaków nigdy nie doczekałyby się realizacji. Czołową postacią walki o niepodległość był Józef Piłsudski – to właśnie wokół jego osoby skupiła się nasza październikowa wystawa. Centralnym punktem jest wybita w 1 kilogramie czystego srebra moneta przedstawiająca postać Marszałka. Za projekt odpowiadają wybitni, wielokrotnie nagradzani polscy projektanci – Andrzej i Roussana Nowakowscy.

Podczas wystawy można było podziwiać monety i medale poświęcone historycznym wydarzeniom oraz największym postaciom polskiej sceny politycznej, dzięki którym mógł ziścić się sen o niepodległości. Zaprezentowaliśmy także wiele eksponatów, które ukazują rzemiosło numizmatyczne. Poza samymi monetami i medalami, wystawiliśmy także stemple mennicze, czyli narzędzia służące do wybijania numizmatów, a także gipsy, z których tworzone są narzędzia. Każdy z takich gipsów to samo w sobie wielkie dzieło – są na nich widoczne najdrobniejsze niuanse projektu, które później wybite zostaną na metalowym krążku. Wystawa jest naszym hołdem dla wszystkich Polaków, którzy byli w stanie poświęcić swoje życie dla niepodległości ojczyzny i wolności kolejnych pokoleń.
Komentarze