Berlin stolicą numizmatyki


Z początkiem roku Berlin stał się centrum numizmatycznego świata. Na jedne z największych na świecie targów przybywają przedstawiciele mennic, dystrybutorzy, artyści i oczywiście wielu pasjonatów i kolekcjonerów. Tegoroczna 48. edycja World Money Fair odbyła się pod znakiem fascynujących rocznic – w tym roku mija 30 lat od obalenia muru berlińskiego, jak również emisji jednej z najpopularniejszych monet bulionowych tzw. Filharmoników Wiedeńskich. My również mamy rocznicę do świętowania!

Targi wielu rocznic
Obalenie muru berlińskiego to jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii współczesnej Europy, a dla berlińczyków najprawdopodobniej najważniejsze. Miasto żyje rocznicą i pokazuje siłę swojego zjednoczenia. Podczas targów podziwialiśmy wiele niesamowitych numizmatów wybitych przez mennice z różnych zakątków świata w celu upamiętnienia upadku muru. Organizatorzy przygotowali też, po raz pierwszy w historii Targów, wykorzystujące technologie wirtualnej rzeczywistości trójwymiarowe pokazy przybliżające widzom burzliwą historię Berlina.

Skarbnica Narodowa World Money Fair Mur Berliński
Skarbnica Narodowa World Money Fair Mur Berliński
Skarbnica Narodowa World Money Fair Mur Berliński


W tym roku obchodzimy również 30. rocznicę emisji monety, którą zna chyba każdy kolekcjoner. W 1989 r. po raz pierwszy w Mennicy Austriackiej wybito Filharmoników Wiedeńskich. W ciągu trzech dekad, moneta ta stała się jedną z najpopularniejszych na świecie i wizytówką austriackiej mennicy. Przyczyniła się też w dużej mierze do jej sukcesu. Emisja Filharmoników była częścią planu restrukturyzacji państwowego zakładu menniczego i przekształcenia go w światowej klasy przedsiębiorstwo. Za sukcesem Filharmoników Wiedeńskich, jak  i samej mennicy, stoi jej ówczesny dyrektor Paul Berger.

Coin Of the Year
Podczas World Money Fair przyznawana jest też najważniejsza nagroda branży numizmatycznej, swoisty Oskar dla najlepszych monet świata – tzw. Coin Of The Year. Od 2016 r. mam wielki zaszczyt zasiadać w jury tego konkursu i aktywnie uczestniczyć w wyborze nagrodzonych numizmatów.

W tym roku prestiżowy tytuł Coin Of The Year zdobyła francuska moneta o nominale 50 euro - FRENCH EXCELLENCE GUY SAVOY. Projekt poświęcony jest jednemu z najlepszych szefów kuchni świata – nagrodzonemu gwiazdkami Michelina francuskiemu mistrzowi  Guy’owi Savoy’owi. Wybita przez Mennicę Francuską, z 5 uncji srebra o próbie 950, moneta ma kształt naczynia do fondue. Pośrodku znajduje się wizerunek smażonego jajka. Awers przedstawia obrys ręki szefa kuchni wypełniony najważniejszymi składnikami według jego sztuki kuchennej. Moneta ta zdobyła również tytuł najlepszej srebrnej monety. Za projekt odpowiada wielki francuski medalier Joaquin Jimenez, który w trakcie targów miał jeszcze więcej powodów do radości. Otrzymał nagrodę za całokształt swoich osiągnięć artystycznych.

Skarbnica Narodowa COTY 2019 EXCELLENCE GUY SAVOY Monnaie de Paris


25-lecie pasji kolekcjonowania
Na Targach w Berlinie świętowaliśmy także naszą specjalną rocznicę. W tym roku mija już 25 lat od kiedy nasza grupa Samlerhuset szerzy pasję do kolekcjonowania w całej Europie. Już ćwierć wieku podążamy w poszukiwaniu inspiracji, unikalnych okazów i nowości w świecie numizmatyki. I mam nadzieję, że misję tę będziemy pełnić jeszcze przez długie lata!


Pozdrawiam,
AdamKomentarze