Tokio 2020. Między tradycją a przyszłością


Już w przyszłym roku wielkie sportowe święto - Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Japończycy chcą zaskoczyć świat niezwykłą kombinacją nowoczesności i tradycji, precyzyjnych technologii i kultywowanych od tysiącleci wartości. Tę postawę widać również w emisji monet towarzyszących igrzyskom. Cieszę się, że Skarbnica Narodowa, jedyny w Polsce oficjalny dystrybutor monet olimpijskich, może podzielić się nimi z kolekcjonerami.  

Japonia postanowiła przypomnieć, że jest jednym z najbardziej innowacyjnych państw globu. To będą igrzyska z ogromnym udziałem sztucznej inteligencji i licznymi debiutami zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Niedawno zaprezentowano roboty, które w Tokio pomogą osobom z niepełnosprawnościami, sportowcom i kibicom. Na czym będzie polegać ich praca? Między innymi na przewożeniu towarów, przekazywaniu i tłumaczeniu informacji o wydarzeniach i wskazywaniu widzom miejsc. Przygotowywane są aplikacje umożliwiające natychmiastowe tłumaczenie z języka japońskiego oraz transkrypcję japońskich znaków, trwają prace nad pociągami osiągającymi magiczną prędkość 601 km/h, transmisjami wideo w 8K czy ekologicznymi rozwiązaniami w transporcie lotniczym (samoloty napędzane paliwem z alg). Myślę, że w ciągu najbliższego roku usłyszymy zapowiedzi kolejnych innowacji.Związek między przyszłością a tradycją widać też w zestawie sportów olimpijskich. W 2020 roku po raz pierwszy pojawią się zarówno współczesne dyscypliny - surfing, skateboarding i wspinaczka sportowa, jak również starożytna sztuka walki rodem z Japonii, czyli karate.W jaki sposób przyszłość wiąże się z przeszłością na monetach emitowanych z okazji Tokio 2020? Poprzez połączenie światowej klasy technologii produkcji i nowoczesnego systemu kontroli jakości oraz tradycyjnych motywów japońskiej kultury. Przed sobą mam dwie pierwsze monety, które właśnie trafiają do dystrybucji - złotą o nominale 10 000 jenów i srebrną o nominale 1000 jenów.

Złoty jeździec z łukiem
Emisja o nominale 10 000 jenów powstała z czystego złota. Awers pokazuje tradycyjne japońskie zawody yabusame, rodzaj konnego łucznictwa uprawianego przez samurajów. Jazda bez użycia rąk i trafianie do celu z grzbietu galopującego konia uchodziły za wyzwania, którym sprostać mogli jedynie najlepsi wojownicy. Warto podkreślić, że yabusame nigdy nie znalazło się w gronie dyscyplin olimpijskich, nie zalicza się zresztą do sportów w klasycznym rozumieniu tego słowa, zdecydowanie bliższe jest ceremonii religijnej. Sylwetce jeźdźca towarzyszy fraza „shin-gi-tai” („duch – technika – siła”), podkreślająca główne cnoty japońskiej filozofii sportu. Na rewersie numizmatu logotypowi Letnich Igrzysk Olimpijskich towarzyszy inskrypcja z nominałem monety i datą emisji (2018), wskazującą trzydziesty rok panowania cesarza Akihito.
Srebrni pływacy, gałązki kwitnącej wiśni i liście miłorzębu
Moneta o nominale 1000 jenów została wykonana z czystego srebra. Awers poświęcony sportom wodnymi przedstawia troje pływaków wśród spiral i zakrzywionych linii, które symbolizują fale (motywy japońskiej sztuki zdobniczej). Na dwudzielnym rewersie widzimy logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 i japońskie motywy roślinne - gałązki kwitnącej wiśni oraz liście miłorzębu. Oba te obrazy opasuje inskrypcja z nazwą zawodów, nominałem monety i datą emisji (2018).
Z okazji igrzysk Mennica Japońska wyemituje 37 monet. Dokładnie tyle, ile dyscyplin zobaczymy na przyszłorocznej olimpiadzie (kolejny dowód precyzji i konsekwencji gospodarzy). W beczce miodu jest tez łyżka dziegciu - do dystrybucji poza Japonią trafi zaledwie 10 procent monet. Nie bez dumy podkreślam, że Skarbnica Narodowa jest ich jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce.

Ze względu na małą ilość monet dostępnych w sprzedaży, zachęcam kolekcjonerów do pośpiechu. Polskim sportowcom i kibicom życzę natomiast, by przyszłoroczna olimpiada była równie udana jak poprzednie igrzyska w Tokio (1964), skąd przywieźliśmy aż 23 medale.

Więcej szczegółów o olimpijskiej kolekcji możecie znaleźć tu:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/aktualnosci/225-wielka-premiera-oficjalnych-monet-igrzysk-olimpijskich-tokio-2020 
Komentarze