Magazyn Monety i Historia

Szanowny Czytelniku

Przede mną drugi numer pisma „Monety i Historia” wydawanego przez Skarbnicę Narodową i poświęconego dwóm naukom – historii i jej młodszej siostrze numizmatyce. Wiele osób pyta mnie: „Skąd pomysł wydawania pisma o charakterze popularnonaukowym?” Otóż ta myśl dojrzewała w nas już od dłuższego czasu. Numizmatyka jest formą rozmowy o historii, a monety i medale są bezpośrednim sposobem upamiętnienia wybitnych postaci, ważnych wydarzeń i istotnych zjawisk. Świat kolekcjonera ma również ciekawy wymiar współczesny - aukcje, targi, ciekawostki numizmatyczne, rozwój technologii menniczej. Mieliśmy poczucie, że brakuje formuły, która pozwoliłaby na pogłębienie rozmowy o wielkiej historii, a równocześnie podzielenie się istotnymi aktualnościami. Owszem, w Polsce są dostępne naukowe periodyki dla znawców numizmatyki, ale nie było dotąd magazynu, który podaje tę wiedzę w sposób przystępny dla początkujących kolekcjonerów.

Nasi klienci także zwracali uwagę na potrzebę stworzenia wydawnictwa, które pozwoliłoby na pogłębienie i usytematyzowanie wiedzy o numizmatach. Wzięliśmy sobie te rady do serca i właśnie pojawiamy się z drugim numerem „Monet i Historii”. Spójrzmy na zawartość najnowszego numeru.

Przełomowe starcie

Historyk Edward Shepard Creasy w połowie XIX wieku stworzył listę piętnastu najważniejszych bitew w dziejach świata, a Edgar Vincent D'Abernon uzupełnił ją o kolejne trzy - wśród nich umieścił Bitwę Warszawską. Zdaniem pisarza zwycięstwo wojsk dowodzonych przez Marszałka Piłsudskiego przerwało marsz komunistycznej rewolucji i uchroniło demokratyczną Europę przed totalitaryzmem. Wygrana Bitwa Warszawska pozwoliła również na odbudowę Rzeczpospolitej po latach zaborów. W magazynie opowiadamy o samej bitwie, towarzyszącej jej niezwykłej strategii wojskowej i atmosferze obywatelskiej mobilizacji.

Od Napoleona do Monte Cassino

W pierwszym numerze pisaliśmy o polskiej drodze do niepodległości, w tym proponujemy krótki przewodnik po II RP. Przypominamy też historię bitwy o Monte Cassino, wielkiego triumfu polskiego żołnierza, okupionego ogromnymi stratami. Z lżejszych tematów proponujemy artykuł o sercowych podbojach Napoleona, przywodzących na myśl powieści łotrzykowskie i przygody legendarnego Don Juana.

Moneta w roli głównej


W magazynie nie mogło zabraknąć tematów skoncentrowanych na monetach. Opowiadamy o systemie monetarnym średniowiecznej Polski, słynnym florenie i zwycięskich monetach Money Fair w Berlinie. Piszemy również o oficjalnych monetach olimpijskich Tokio 2020 i amerykańskich parkach narodowych przedstawionych na numizmatach.

Mam nadzieję, że zachęciłem Was do lektury naszego magazynu, znajdziecie go tutaj

Adam Zieliński

Komentarze