Pojedyncze monety czy kolekcje?

Przystępując do kolekcjonowania rzadko zastanawiamy się nad kształtem przyszłych zbiorów. Numizmatyczną żyłkę może wszak obudzić pojedyncza moneta, a do tej wkrótce dołączają kolejne, niekoniecznie z nią związane. Rozwój kolekcji dyktuje fantazja jej właściciela, moda na rynku, a często przypadek. Jak zatem ukierunkować swoją pasję, by zgromadzić interesujący zbiór?

Pomysł na kolekcję

Właściciele domowych gabinetów numizmatycznych raczej nie włączą do nich każdego napotkanego okazu. Na świecie istnieje tyle rodzajów monet, że trzeba by gigantycznej powierzchni, aby przechować po jednym egzemplarzu każdego z nich. Jakie więc przyjąć kryterium? Na czym się skoncentrować, co odpuścić?

Ta decyzja należy do każdego kolekcjonera i najlepiej, by odzwierciedlała jego zainteresowania. Niektórzy preferują konkretne typy monet, np. monety II RP, złote pieniądze obiegowe z XIX w. albo okazy z Dalekiego Wschodu. Inni stawiają na białe kruki, biorąc pod uwagę rzadkość numizmatów i ich wycenę na aukcjach. Dobry wybór stanowi również dobranie monet lub medali pod kątem motywów zdobniczych – mogą to być morskie zwierzęta, zdarzenia historyczne lub wyobrażenia wykonane w ulubionym nurcie sztuk plastycznych bądź przez ulubionego projektanta.

Bez wątpienia zbiory zogniskowane na dobrze zdefiniowanym temacie mają wyższą wartość poznawczą. Praktyka wskazuje, że ramy te nie są sztywne i ewoluują w czasie. Nie każda kolekcja wyselekcjonowana według zasad opisanych wyżej stanie się kiedykolwiek kompletna; koniec końców nowe emisje powstają każdego dnia, a zatem niełatwo będzie uznać swój katalog za zamknięty. W dodatku osobiste upodobania również ulegają zmianie, ponadto zdarza się trafić na egzemplarz, który wprawdzie pasuje do naszych zbiorów jak pięść do nosa, ale po prostu musimy go mieć.

Kolekcjonowanie ze Skarbnicą Narodową

Nasza oferta skonstruowana jest tak, by udogodnić różne metody gromadzenia numizmatów. Dostarczamy zarówno pojedyncze monety i medale o różnym charakterze – współczesne i zabytkowe, polskie i zagraniczne, kruszcowe i wykonane z innych metali – jak również pełne kolekcje skonstruowane wokół rozmaitych motywów przewodnich. Obok rozbudowanych serii, liczących wiele numizmatow, dysponujemy także mniejszymi zestawami po kilka sztuk. Przedstawiają one m.in. pokrewne warianty wybranych emisji lub powiązane tematycznie produkcje wiodących mennic.

Dlaczego warto zdecydować się na kolekcję?

Zbierając nasze serie, otrzymujesz starannie skomponowany cykl monet albo medali, który w przekrojowy, wyczerpujący sposób prezentuje pewien wycinek tradycji numizmatycznej. Odpada zatem konieczność długich poszukiwań poszczególnych składników kolekcji, a finalny zbiór prezentuje się spójnie i efektownie. Do tego warto dodać merytoryczne opracowania, jakie towarzyszą większości naszych kolekcji. Dowiesz się z nich więcej na temat każdej monety, jej znaczenia oraz historii, a także wyobrażonych na jej powierzchni motywów. Dołączamy gotowe albumy do przechowywania numizmatów, okraszone szczegółowymi informacjami o każdym obiekcie – a nawet książki szerzej poruszające problematykę zbioru.

Kolejną korzyścią płynącą z wyboru naszych kolekcji są towarzyszące im akcesoria - zabezpieczające kapsuły, puzdra i szkatuły przeznaczone do eksponowania monet i medali. Projektujemy je w taki sposób, by stanowiły jak najpiękniejszą oprawę oraz wydobywały cały blask zestawu.

Wybór kompletnej kolekcji oznacza zatem nie tylko wygodę, ale też posiadanie naprawdę ciekawego i przemyślanego zbioru, który będzie grać rolę wspaniałej ozdoby.

Uroki pojedynczych monet

Odkrywanie samodzielnie występujących numizmatów to z kolei gratka dla indywidualistów. Takie podejście umożliwia precyzyjne dobranie okazów, które dokładnie odpowiadają potrzebom właściciela. Doskonale sprawdza się ono dla posiadaczy konkretnej wizji swoich zbiorów – i amatorów nietypowych monet i medali.

Dodatkową zaletą włączania do kolekcji egzemplarzy pojedynczych jest ich ogromne zróżnicowanie. To w tej kategorii najłatwiej o numizmaty wyróżniające się kształtem, dekoracją lub pochodzeniem, wykonane z nietypowych materiałów albo po prostu szczególnie rzadkie. Poszukiwanie ich – a przede wszystkim znajdowanie – dostarcza kolekcjonerom szczególnej satysfakcji.

Umiejętnie włączone do większego zbioru charakterystyczne okazy mogą stanowić dla niego wspaniałe dopełnienie czy interesujący kontrast. Przy odrobinie wysiłku oraz wiedzy można w ten sposób ułożyć naprawdę intrygujący zestaw.

A niezależnie od początkowo przyjętej strategii prawdopodobne jest, że z upływem lat każdy zbiór zostanie wzbogacony o numizmaty pochodzące z różnych źródeł. Wszystkie serie można przecież okrasić garścią odrębnych eksponatów i ciekawostek, z kolei zbór pojedynczych numizmatów ma potencjał przerodzenia się z czasem w bogatą i spójną kolekcję. Nic tylko zbierać!

Komentarze