Dolar na cele dobroczynne

Z okazji Międzynarodowego Dnia Miłosierdzia (5. września), the Royal Australian Mint wyemitowała pierwszą na świecie obiegową monetę przeznaczoną na cele dobroczynne.

Na awersie monety o nominale jednego dolara australijskiego widzimy zielone centrum ze złotymi falami, które symbolizują wpływ każdej darowizny na potrzebujących.

Według badań trzech na pięciu Australijczyków deklaruje, że przekaże „donation coin” dla potrzebujących, jeśli trafi w ich ręce (np. jako reszta wydana w sklepie). Mennica, w ramach swojego corocznego programu emisyjnego, zamierza wprowadzić do obiegu miliony tych monet - po jednej dla każdego Australijczyka. Pomysł na emisję tej monety pojawił się w niezwykle trudnym dla Australii roku. Szalały pożary buszu, rozpoczęła się pandemia COVID 19 i recesja gospodarcza.

Według nowych danych Raportu Dobroczynności jeden na pięciu Australijczyków jest przekonanych, że będzie potrzebować pomocy dla siebie lub swojej rodziny. Na szczęście ponad połowa Australijczyków jest gotowa do wspierania innych, uważając, że w dzisiejszych czasach pomoc dla potrzebujących „jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej”. Dwóch na pięciu twierdzi, że znalezienie „donation coin” w reszcie może ich zachęcić do większych darowizn. Australijska Mennica Królewska ma nadzieję, że nowe monety będą promować zachowania charytatywne i ułatwią pomoc dla najbardziej potrzebujących - nie tylko w czasie kryzysu, ale przez cały rok.

Mamy bardzo bogate doświadczenie w produkcji monet wychodzących naprzeciw potrzebom Australijczyków. Dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że możemy przedstawić pierwszą na świecie monetę przeznaczoną na cele dobroczynne i nawiązującą do ducha hojności. Jeśli każdy Australijczyk choćby raz w miesiącu przekaże tego dolara na cele dobroczynne, uda się zapewnić dodatkowe 300 milionów dolarów rocznie dla najbardziej potrzebujących - powiedział Ross MacDiarmid, dyrektor generalny The Royal MInt Office.

Dolar może zostać wykorzystany do przekazania darowizny wszędzie tam, gdzie akceptowana jest pomoc w gotówce. Sam odbiorca decyduje o tym, gdzie jego moneta wywrze największy wpływ. Dolary można przekazać wybranej organizacji charytatywnej, firmie borykającej się z trudnościami lub osobie w potrzebie.

Więcej na stronie: https://www.ramint.gov.au/publications/worlds-first-one-dollar-coin-designed-be-donated

Najdroższe monety świata - przeczytaj artykuł

Komentarze