Filharmonicy Wiedeńscy. Srebrna moneta

Dziś w cyklu "Najsłynniejsze monety świata" jedna z ulubionych srebrnych monet kolekcjonerów, czyli „Filharmonicy Wiedeńscy”. Pierwsza srebrna moneta została wyemitowana w 2008 roku, od tego czasu co roku jest wybijana z jednej uncji srebra najwyższej próby 999/1000.

Projekt zachwyca dbałością o szczegóły. Na awersie monety widzimy organy Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Dodatkowo znajduje się informacja, że monetę wybito z jednej uncji czystego srebra w 2021 roku. Zaś w napisie otokowym umieszczono nazwę kraju emitenta w języku niemieckim – Republika Austriacka oraz nominał – 1,5 euro. Rewers zdobią instrumenty Filharmoników Wiedeńskich. W centralnym miejscu umieszczono wiolonczelę oraz altówki i skrzypce. Dostrzec można także róg, fagot i harfę. W otoku zapisana jest nazwa orkiestry.

Niezwykła orkiestra

Orkiestra istnieje od 1842 roku. Wcześniej koncerty w Wiedniu wykonywały tworzone ad hoc orkiestry, które składały się z muzyków zawodowych i amatorów. W 1833 roku Franz Lachner utworzył zespół muzyków profesjonalistów wywodzących się z opery dworskiej. Zapoczątkowało to proces tworzenia Filharmoników Wiedeńskich, którzy ostatecznie rozpoczęli działalność dziewięć lat później. W gronie założycielskim znaleźli się: poeta Nikolaus Lenau, wydawca August Schmidt, krytyk Alfred Becker, skrzypek Karl Holz oraz kompozytor Otto Nicolai, który był głównym dyrygentem wiedeńskiego teatru.

Filharmonicy Wiedeńscy nigdy nie posiadali stałego głównego dyrygenta. Artyści wybierali muzyka, który w danym sezonie prowadził koncerty. Wśród dyrygentów orkiestry znaleźli się muzycy tej miary co: Gustaw Mahler, John Barbirolli, Carlo Maria Giulini, Erich Kleiber, James Levine, Zubin Mehta, Frtiz Reiner, Georg Solti, Caludio Abbado, Riccardo Muti, Nikolaus Harnoncourt, Roberto Carnevale, Valery Gergiev i Franz Welser-Möst.

Do dziś Filharmonicy Wiedeńscy uznawani są za jedną z najwspanialszych orkiestr świata oraz stanowią symbol austriackiej kultury. Członkowie orkiestry wybierani są spośród muzyków Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wybór obejmuje długi proces, w którym każdy muzyk wykazuje się zdolnością do występu w operze i balecie przez co najmniej trzy lata. Po upływie tego okresu próbnego może poprosić zarząd Filharmonii Wiedeńskiej o ubieganie się o stanowisko w tej właśnie orkiestrze. Koncerty filharmoników odbywają się w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Należy ona do najwspanialszych, pod względem akustyki i wystroju, sal koncertowych świata. Długa na blisko 50 m, szeroka na 19 m i wysoka na 18 m posiada 1744 miejsca siedzące i 300 stojących. Masywne organy z przodu Sali zostały zainstalowane przez austriacką firmę Rieger w 1907 roku. Złota Sala od chwili swej inauguracji w 1870 roku nieprzerwanie gości kolejne pokolenia melomanów.

Koncert Noworoczny

Pierwszego stycznia każdego roku w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbywa się słynny Koncert Noworoczny. Od ponad pół wieku nie tylko wybrani goście, ale i melomani na wszystkich kontynentach mają okazję uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Transmisje przyczyniły się do niezwykłej popularności koncertu. Od lat 1970/80 stacje telewizyjne m.in.: w Austrii, Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech regularnie nadają z Wiednia. Do tego grona dołączyła także Polska. Poza Europą koncert pokazują telewizje m.in.: w USA, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii oraz w wybranych krajach Afryki i Ameryki Południowej. W 2010 roku wiedeńskich muzyków usłyszeli po raz pierwszy telewidzowie w Mongolii, Mozambiku, na Sri Lance i w Trynidadzie.

Słynne monety

Sława Filharmoników, jako symbolu Wiednia i Austrii, spowodowała, że uwieczniono ich na monetach emitowanych przez Mennicę Austriacką. W 1989 roku wyemitowano złotą wersję „Filharmoników Wiedeńskich”. Projekt autorstwa głównego grawera mennicy, Thomasa Pesendorfera, otrzymał wiele nagród i zyskał ogromną popularność. W 2008 roku rozpoczęto emisję srebrnych monet, a w 2016 roku platynowych.

W 2004 roku, z okazji 15. rocznicy pierwszej emisji monety, Mennica Austriacka stworzyła wyjątkowy numizmat o nazwie „Big Phil”. Egzemplarz ten, wykonany w czystym złocie ważył aż tysiąc uncji (31,103 kg) i posiadał wartość nominalną 100 000 euro. Jego wymiary powiększono dziesięciokrotnie w stosunku do monety o masie jednej uncji. W ten sposób uzyskano średnicę 37 cm i grubość 2 cm. „Big Phil” królował w świecie numizmatycznym do 2007 roku, kiedy to pierwszeństwo przejął 100-kilogrmowy kanadyjski złoty „Liść Klonu” o wartości 1 mln dolarów kanadyjskich.

W 20. rocznicę emisji złotych „Filharmoników Wiedeńskich” Mennica Austriacka wydała numizmat o nominale 2 tys. euro i masie 20 uncji (622 g). Jego średnica wynosiła 74 mm, a grubość 8,3 mm. Wreszcie w 2014 roku, z okazji 25-lecia monety, powstała jej wersja miniaturowa o masie zaledwie 1/25 uncji i nominale 4 euro.

Komentarze