Panda wielka na srebrnej monecie

Panda wielka jeszcze niedawno była gatunkiem na skraju wyginięcia. Dzięki determinacji ekologów, zaangażowaniu lokalnych społeczności i instytucji państwowych, jej populacja powoli rośnie. 16 marca obchodzimy Dzień Pandy Wielkiej, gatunek ten jest również bohaterem jednej z najpiękniejszych monet świata.

Przyrodę można chronić skutecznie

Od połowy XX w. panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970 r. na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie – czytamy na stronie organizacji WWF.

Udało się doprowadzić do tego, że liczebności pandy zaczęła powoli rosnąć – to wielki sukces. Jednak to wciąż za mało, aby uznać, że jest całkowicie bezpieczna. Rozległy niegdyś obszar występowania pandy został ograniczony do kilku odizolowanych od siebie masywów górskich. To oznacza niebezpieczeństwo niekorzystnych zmian genetycznych wśród niewielkich, niekontaktujących się ze sobą populacji. Konieczna jest kontynuacja starań, aby zwiększył się obszar dogodnego dla pandy siedliska, w którym znajdzie swój ulubiony pokarm – liście bambusa – oraz aby powstały korytarze ekologiczne łączące ze sobą poszczególne populacje pandy – mówi Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska ds. gatunków zagranicznych.

Ulubieniec dzieci

Pandy są znane z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania. Spędzają ponad pół dnia na jedzeniu, żywią się głownie bambusem, którego pochłaniają aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać długość 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Warunkiem przetrwania młodych pand jest wczesna nauka wspinania po drzewach w obronie przed zagrożeniami, gdyż ich rodzice często zbyt skoncentrowani są na… jedzeniu. Na wolności pandy żyją od 15-20 lat. W ubiegłym roku w wieku 37 lat w Chinach umarła Basi – najstarsza z pand żyjących pod opieką człowieka.

Panda na srebrnej monecie

Oficjalna moneta „Srebrna Panda” należy do najpiękniejszych i najbardziej poszukiwanych srebrnych emisji świata. Upamiętnia ona charakterystyczne symbole Państwa Środka. Pierwszy wizerunek pandy na monetach Chińskiego Banku Ludowego pojawił się w latach 1982-1983 na złotych i srebrnych emisjach. Rewers monety z 2021 roku przedstawia młodego osobnika gatunku niedźwiedzi – pand wielkich, który wspina się na drzewo. Asekuruje go dorosła panda, opierając swoją łapę o pień. Dodatkowo umieszczone są informacje o nominale emisji (10 juanów), jej masie (30 g) oraz najwyższej próbie srebra 999/1000. Awers emisji zdobi fragment fasady największej budowli kompleksu świątyń taoistycznych w Chinach. Znana jest pod nazwą Świątyni Nieba w Pekinie i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Powyżej świątyni znajduje się nazwa kraju emitenta, zaś na dole – data emisji (2021).

Więcej srebrnych monet na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Polecamy wpis o monecie poświęconej Filharmonikom Wiedeńskim: http://www.skarbnica-narodowa.com.pl/2021/01/filharmonicy-wiedenscy-srebrna-moneta.html

Komentarze