Niech rozpoczną się igrzyska. Złota moneta z oszczepnikiem

Olimpiada w Tokio z powodu pandemii nie odbyła się w 2020 roku, ale odbywa się w lipcu 2021. Można powiedzieć, że idea olimpijska jest niezwyciężona!

Japończycy postanowili oprzeć igrzyska na trzech podstawowych ideach: Dążenie do najlepszego wyniku indywidualnego, Wzajemna akceptacja i Przekazywanie dziedzictwa. Organizatorzy stawiają sobie za cel przygotowanie nie tylko najbardziej innowacyjnych igrzysk w historii, ale również takich, które przyniosą światu wyczekiwaną zmianę.

W 2020 roku tę zmianę można było różnie interpretować. Jedni marzyli o świecie bardziej zglobalizowanym, innym pragnęli, aby ludzkość podjęła wspólne działania dla ochrony środowiska i planety. Dziś chyba wszyscy czekają przede wszystkim na powrót do normalności. Życzmy organizatorom igrzysk i światu, by olimpiada w Tokio była symbolem tej zmiany.

Przyjrzyjmy się niezwykle ciekawej monecie, która towarzyszy tegorocznym igrzyskom.

Złota moneta z oszczepnikiem

Moneta symbolizuje odliczanie do rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio. Emisja okolicznościowa została wybita w Singapurze, emitentem jest Kambodża. Numizmat upamiętnia najważniejsze zawody 4-lecia na świecie, jego dystrybutorem jest Skarbnica Narodowa

Awers monety Countdown przedstawia świątynię Angkor Vat w Kambodży oraz nominał 3 000 rieli. Natomiast rewers ukazuje oszczepnika w chwili oddawania rzutu oraz znicz olimpijski. W otoku znajduje się napis w języku francuskim, który oznacza hasło do rozpoczęcia igrzysk "Niech rozpoczną się igrzyska".

Moneta została wybita w złocie próby 999,9/1000, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym. Jej limitacja to zaledwie 2000 egzemplarzy na cały świat. Waga to 0,5 grama, a średnica – 11 milimetrów.

Tradycja wybijania monet okolicznościowych z okazji igrzysk sięga starożytności, ale pierwsza moneta olimpijska w XX wieku pojawiły się dopiero przy okazji olimpiady w helsinkach w 1952 roku. Zaprojektował ją Matti Visanti. Fiński architekt stworzył surowy a jednocześnie wzniosły projekt. Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka numizmatyki. Pierwsze igrzyska olimpijskie w Japonii odbyły się w 1964 roku i rozbudziły w Japończykach pasję kolekcjonowania monet olimpijskich.

Więcej o monecie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety/tokio-2020-moneta-zloto-pol-grama

Komentarze