Double Eagle – najdroższą monetą świata

Kolekcjonerzy na jej widok wstrzymują oddech, historycy nazywają legendą amerykańskiej waluty, a rząd Stanów Zjednoczonych uznał ją za skarb narodowy. 18.87 miliona dolarów - tyle zapłacono na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za Double Eagle, złotą monetę o nominale 20 dolarów. Moneta została sprzedana przez projektanta obuwia i kolekcjonera Stuarta Weitzmana, który kupił ją w 2002 roku za rekordową wówczas cenę 7,6 miliona dolarów.

Egzemplarz, będący częścią ostatniej serii złotych monet, zwanej "Double Eagle", wybitej przez US Mint w 1933 roku, stał się najdroższą monetą na świecie, wyprzedzając srebrnego dolara "Flowing Hair", z 1794 roku, który został sprzedany za 10 milionów dolarów w 2013 roku.

Double Eagle przedstawia personifikację wolności, a na rewersie - orła w locie. Zaprojektował ją Augustus Saint-Gaudens. W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasu współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox – wszystko po to, by Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu. Obecnie tylko jeden Double Eagle jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych egzemplarzy należy do rządu USA. Agenci Secret Service śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdy znaleziony egzemplarz.

Moneta nigdy nie została wprowadzona do obiegu, ponieważ ówczesny prezydent USA Franklin Roosevelt zarządził koniec wymienialności amerykańskiej waluty na złoto.

W 2012 roku Samlerhuset Group (którego częścią jest Skarbnica Narodowa) we współpracy ze Smithsonian’s National Museum of American History zorganizowało Pierwsze europejskie tournée Double Eagle. W Warszawie monetę prezentowaliśmy w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego. Wystawe obejrxało ponad 2,5 tysiąca zwiedzających.

Komentarze