Monety olimpijskie Tokio 2020

Od połowy XX wieku wybijanie monet z okazji igrzysk olimpijskich stało się okazją do przybliżenia kraju gospodarzy. Nie inaczej jest na monetach Tokio 2020, gdzie tradycja i sztuka spotykają się ze sportem.

Oficjalne monety olimpijskie Tokio 2020 wybiła Mennica Japońska. Kolekcjonowanie numizmatów towarzyszącym igrzyskom jest tak popularne w Japonii, że tylko 10% całkowitego nakładu udostępniono kolekcjonerom spoza Kraju Kwitnącej Wiśni.

Sport, tradycja i kultura Japonii

Z okazji igrzysk wyemitowano 39 numizmatów - monety złote (10 000 jenów), srebrne (1000 jenów) i z metali nieszlachetnych o nominałach 500 i 100 jenów. Ich rewersy przedstawiają dynamiczne ujęcia sportowców, a awersy przedstawiają oficjalne logo Tokio 2020 oraz pięć splecionych ze sobą kół olimpijskich. Tylko jedna z monet ukazuje na rewersie japońskiego boga gromów i piorunów - Raijin. Ten motyw został wybrany w publicznym głosowaniu i jest odwzorowaniem obrazu autorstwa malarza Tawaraya Sōtatsu (1570-1640).

Bardzo ciekawa jest również złota moneta o nominale 10 000 jenów, która przybliża tradycyjne zawody yabusame, japońską dyscyplinę, wywodzącą się z ćwiczeń samurajów. Jazda konna bez użycia rąk (muszą obsługiwać łuk) i trafianie do celu z grzbietu galopującego wierzchowca uchodziły za wyzwania, którym sprostać mogli jedynie najlepsi wojownicy. Sylwetce jeźdźca towarzyszy fraza „shin-gi-tai” („duch – technika – siła”), czyli trzy cnoty zajmujące główne miejsce w japońskiej filozofii sportu – mówi Szymon Majewski ze Skarbnicy Narodowej.

Na wszystkich monetach pojawiają się tradycyjne elementy stuki japońskiej. Na rewersach pośród sylwetek lekkoatletów widoczne są trawa i krople rosy, a pośród sportowców uprawiających dyscypliny wodne - spirale i zakrzywione linie, które symbolizują fale (motywy zaczerpnięte z kanonu japońskiej sztuki zdobniczej). Dwudzielne rewersy złotych i srebrnych monet ukazują oficjalny logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich, a obok niego motywy roślinne zwyczajowo utożsamiane z Japonią i prefekturą Tokio: gałązki kwitnącej wiśni oraz wachlarzowate liście miłorzębu.

Jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich Tokio 2020 w Polsce jest Skarbnica Narodowa.

Od Helsinek do Tokio

Tradycja wybijania monet okolicznościowych z okazji igrzysk olimpijskich sięga starożytności, ale pierwsza moneta olimpijska w XX wieku pojawiła się dopiero w 1951 r. tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Helsinkach w 1952 roku. Zaprojektował ją Matti Visanti. Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka olimpijskiej numizmatyki. Pierwsze igrzyska olimpijskie w Japonii odbyły się z kolei w 1964 roku i rozbudziły w Japończykach pasję kolekcjonowania monet olimpijskich.

Komentarze