Droga do igrzysk. Kolekcja nowożytnych monet olimpijskich

Wzorem Greków organizatorzy nowożytnych igrzysk wrócili do ich upamiętniania na monetach okolicznościowych. Dziś monety olimpijskie to nie tylko pamiątka i krzewienie idei fair play, ale również obiekt westchnień kolekcjonerów na całym świecie. Skarbnica Narodowa przygotowała kompletny zestaw srebrnych monet olimpijskich.

Tylko 750 kompletnych kolekcji

Kolekcję otwiera srebrna moneta Helsinki 1952. To pierwsza emisja w nowożytnej historii, która upamiętniała zmagania olimpijczyków, a zarazem pierwsza srebrna moneta z pięcioma symbolicznie splecionymi kołami. Jest perłą numizmatyczną każdego olimpijskiego zbioru, ale to jedynie początek ekscytującej serii oficjalnych srebrnych monet olimpijskich. Ostatnim numizmatem wśród 30 egzemplarzy jest moneta Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Kolekcja jest ściśle limitowana, dostępna zaledwie w liczbie 750 zestawów.

Idea Barona de Coubertin

Sport to nie tylko zdrowe ciało, to również metoda wychowania człowieka w duchu pokoju – ta idea francuskiego barona Pierre’a de Coubertin przywróciła światu igrzyska olimpijskie. Po piętnastu stuleciach w 1896 r. na starożytnym stadionie w Olimpii znów zapłonął ogień olimpijski.

Coubertin – założyciel Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – czerpał inspiracje ze starożytnych greckich igrzysk. To spod jego pióra wyszły: karta zasad olimpijskich, protokół ceremoniału olimpijskiego i tekst przysięgi olimpijskiej. Jego marzeniem było również włączenie do programu igrzysk rywalizacji w zakresie dziedzin sztuki – podczas letnich igrzysk w Sztokholmie w 1912 roku odbył się pierwszy taki konkurs olimpijski. Baron de Coubertin napisał wtedy wiersz „Oda do sportu", który pod pseudonimem zgłosił do rywalizacji i wygrał.

Monety upamiętniające igrzyska

W starożytnej Grecji z okazji igrzysk bito monety w celach propagandowych i pamiątkowych. Do tego pomysłu postanowiono wrócić w XX wieku. Jako pierwsi postanowili go zrealizować Finowie w 1940 r. To właśnie wtedy miały odbyć się letnie igrzyska olimpijskie – plan brutalnie przerwał atak Hitlera na Polskę oraz wybuch wojny zimowej między Finlandią a ZSRR. To czego nie udało się zrobić ze względu na wybuch II wojny światowej, doczekało się realizacji na początku lat 50. XX wieku. Helsinki otrzymały bowiem prawo organizacji najważniejszych zawodów sportowych na świecie w 1952 r.

Organizatorzy postanowili zdobyć środki na finansowanie zbliżających się zawodów dzięki emisji monet okolicznościowych w 1951 i 1952 r. Były to srebrne monety obiegowe o nominale 500 marek przeznaczone do codziennego użytku. Dzięki wybiciu srebrnej monety okolicznościowej z pięcioma połączonymi kołami olimpijskimi Mennica Fińska zarobiła w sumie 6,5 mln USD. Ze środków tych skorzystał m.in. Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich.

Na kolejną monetę olimpijską przyszło poczekać 12 lat. Z okazji zimowych igrzysk w austriackim Innsbrucku w 1964 r. Austria wyemitowała monetę okolicznościową w dwóch specyfikacjach. Oprócz srebrnej monety obiegowej z motywem skoczka narciarskiego wybito również kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy tej samej srebrnej monety stemplem lustrzanym. Są to dziś wyjątkowe nisko limitowane okazy kolekcjonerskie. Po raz pierwszy na oficjalnej monecie igrzysk olimpijskich ukazano również konkretną konkurencję olimpijską.

O krok dalej poszli w tym samym roku Japończycy. Z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 1964 kraj-gospodarz przygotował dwie monety okolicznościowe o różnych nominałach: 100 jenów i 1000 jenów (z górą Fuji). Od czasów pamiętnych dla nas igrzysk w Tokio (złote medale przywieźli do Polski m.in. Jerzy Kulej, Józef Schmidt, czy Waldemar Baszanowski) monety pamiątkowe towarzyszą już wszystkim letnim igrzyskom olimpijskim, a od 1984 roku również zimowym.

Do każdej z monet „Droga do Igrzysk” jest dołączony certyfikat autentyczności, a do kolekcji – broszura o historii igrzysk i kasetki do ekspozycji monet. Skarbnica Narodowa jest oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich w Polsce.

Więcej informacji na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/monetyolimpijskie

Zalety i gwarancja kolekcjonowania

Oficjalne logo olimpijskie wybite na każdej monecie

Autentyczność każdej emisji potwierdzona Certyfikatem

Gwarancja otrzymania wszystkich 30 monet z kolekcji

Dwie eleganckie kasetki kolekcjonera z logo kolekcji "Droga do Igrzysk" do przechowywania i efektownej ekspozycji monet

Imienne, indywidualnie numerowane Świadectwo Własności kolekcji

Broszurę o przebiegu igrzysk olimpijskich już z drugą przesyłką

Prawo do zwrotu przesyłki w ciągu 14 dni

Komentarze