Złota moneta Euro 2020 z datą 2021.

Oficjalna złota moneta Euro 2020 to emisja niezwykła. Jest jedną z pierwszych w historii monet okolicznościowych piłkarskiego turnieju rangi mistrzowskiej, który został przełożony i nie odbył się w pierwotnym terminie.

W czerwcu i lipcu 2020 r. miały odbyć się XVI Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Po raz pierwszy w historii turniej został jednak przełożony. Powodem takiej decyzji UEFA była pandemia koronawirusa, która objęła całą Europę. Mecz otwarcia przełożono na 11 czerwca 2021 r. Wśród 24 zakwalifikowanych do turnieju ekip znalazła się reprezentacja Polski, która cztery lata wcześniej we Francji doszła aż do ćwierćfinału, ulegając w rzutach karnych późniejszemu triumfatorowi rozgrywek - Portugalii. W finale turnieju zmierzyli się Włosi z Anglikami. Zwyciężył zespół z Półwyspu Apenińskiego.

Z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, przygotowano wyjątkową emisję okolicznościową. Moneta o nominale 10 dolarów jest z czystego złota (999/1000), w najwyższej jakości menniczej. Jej imitacja to zaledwie 500 egzemplarzy na całym świecie.

Rewers monety przedstawia wizerunek słynnego Pucharu Henry'ego Delaunaya, który wręczany jest najlepszej drużynie Europy. W tle znajdują się wzory nawiązujące do futbolu. Nad Pucharem widnieje oficjalna nazwa turnieju.

Na awersie z kolei umieszczono portret królowej Elżbiety II - głowy państwa w kraju emitenta. Moneta zapakowana została w specjalnie zaprojektowane opakowanie z oficjalnym logo Mistrzostw. Certyfikat Autentyczności również nosi logo UEFA EURO 2020.

W Polsce moneta znajduje się tylko w ofercie Skarbnicy Narodowej. To wspaniała pamiątka dla każdego fana piłki nożnej i kolekcjonera unikalnych numizmatów okolicznościowych. Więcej informacji na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/euro-2020-oficjalna-moneta-mistrzostw-w-czystym-zlocie-4002860989

Komentarze