Ogień i pochodnia

Emisja pamiątkowych numizmatów to ważna część przygotowań do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Projekty mają podkreślać ducha olimpijskiej rywalizacji, demonstrować tradycyjną chińską kulturę a także promować wymianę i wzajemne uczenie się między Chinami a innymi cywilizacjami na świecie.

Na długo przed zapaleniem znicza olimpijskiego wyobraźnię kolekcjonerów rozpaliła prezentowana moneta „Ogień i pochodnia”. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki powstał wyjątkowy projekt. Szczególnie imponujący jest efekt zmiany koloru awersu i rewersu w zależności od kąta pod jakim numizmat jest oglądany.

Moneta pięciouncjowa o nominale 2000 yuanów została wykonana w złocie próby 999/100. Jej waga wynosi 150 g, średnica 60 mm. Nakład to zaledwie 1000 egzemplarzy.Na rewersie przedstawiono pochodnię olimpijską, stylizowane płatki śniegu i nominał. W otoku napis „24 Zimowe Igrzyska Olimpijskie”. Wspólny dla wszystkich monet wzór awersu ukazuje logo XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Wielki Mur, jeden z najbardziej rozpoznawalnych chińskich zabytków, otoczony płatkami śniegu. Pozostałe elementy to nazwa kraju i rok emisji.

Przedstawiona na monecie pochodnia przypomina o olimpijskim dziedzictwie chińskiej stolicy i igrzyskach, które odbyły się w Pekinie w 2008. Zaprojektowana wówczas pochodnia swym kształtem przypominała klasyczny chiński zwój ozdobiony motywem „szczęśliwych chmur”. Pochodnia, która towarzyszy tegorocznym igrzyskom ma również spiralną konstrukcję przypominającą wstążkę powiewającą na wietrze, wewnątrz której znajduje się płomień olimpijski.

Projektant pochodni, Li Jianye, wyjaśnił, że użycie dwóch kolorów: czerwieni i srebra ma symbolizować światło i ciepło, które zostanie wniesione do świata lodu i śniegu. Unikalny kształt pochodni pozwala na ich połączenie na zasadzie uścisku dłoni i przekazanie płomienia między osobami biegnącymi szlakiem olimpijskiego ognia. Co ciekawe w sztafecie po raz pierwszy uczestniczyły także roboty.

W tradycji i filozofii chińskiej ogień, obok drewna, ziemi, metalu i wody jest jednym z pięciu elementów, z których składają się rzeczy we wszechświecie i między którymi zachodzą interakcje. Opisywaniu tych ostatnich służy teoria pięciu elementów powstała w Chinach w III w. p.n.e. Zgodnie z nią we wszystkich rzeczach otaczających ludzi jak i w samym człowieku znajduje się każdy z żywiołów uosabiający zmianę i ruch energii oraz tworzący określony cykl. Mianem sheng określa się cykl produkcyjny, który ilustruje następująca zależność: drzewo zniszczone ogniem zmienia się w popiół i tworzy ziemię. Z ziemi pochodzi metal nadający się do wytopienia i przybierający postać płynną (odniesienie do wody), zaś woda daje życie drzewom.

Przeciwieństwem cyklu produkcyjnego jest cykl hamujący – K’e, w którym ziemia może być zniszczona korzeniami drzewa. Może również zanieczyścić wodę. Ta ostatnia gasi ogień. Płomienie stopią metal a z metalu powstają narzędzia, którymi ścina się drzewa. Chińskie żywioły posiadają swoje charakterystyczne cechy. Ogień, przedstawiony na olimpijskim numizmacie, łączy się z teraźniejszością i symbolizuje radość i entuzjazm. Oznacza umiejętność przekazywania emocji oraz żywiołową inteligencję.

O innych monetach olimpijskich Pekin 2022 piszemy tutaj

Komentarze