Pekin 2022. Złote pięciogramówki

Wśród 19 monet olimpijskich 24 Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie są dwie niezwykłe monety wykonane ze złota próby 999/1000, o wadze 5 gramów i nominale 80 yuanów. Nakład każdej z nich wyniósł 40 tys. egzemplarzy.

Na rewersie pierwszej złotej pięciogramówki umieszczono tradycyjną scenę z pekińskiego lodowiska - grupę pięciu łyżwiarzy. Postacie na pierwszym planie, rodzic z dzieckiem, pokazano w tonacji błękitu i różu. Kolorowa aplikacja daje efekt hologramu. W tle widoczna typowa chińska architektura.

Rewers drugiej złotej monety pięciogramowej zdobi tradycyjna wycinanka Zhangjiakou, utrzymana w tonacji czerwieni. Przedstawia ptaka w locie nad kwitnącą gałązką. W tle widoczne Narodowe Centrum Skoków Narciarskich w Zhangjiakou spowite chmurami. Dodatkowo na rewersach obu monet widnieje nominał oraz napis otokowy: „24 Zimowe Igrzyska Olimpijskie”.

Wspólny dla wszystkich olimpijskich numizmatów awers przedstawia logo XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Wielki Mur, jeden z najbardziej rozpoznawalnych chińskich zabytków, otoczony płatkami śniegu. Pozostałe elementy to nazwa kraju i rok emisji.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich w Polsce.

Zhangjiakou to miasto posiadające status prefektury miejskiej, położone w prowincji Hebei, na północny zachód od Pekinu. Od chińskiej stolicy dzieli go odległość 180 km. Liczba mieszkańców prefektury wynosi blisko 4,7 mln osób. Miasto stanowi ważny punk komunikacyjny łączący Pekin z północną i zachodnią częścią kraju. Posiada doskonałą infrastrukturę kolejową i drogową, w tym sześć linii kolejowych, siedem dróg ekspresowych i dziewięć krajowych. Sieć dróg publicznych obejmuje łącznie 21 000 kilometrów, w tym 926 kilometrów to drogi ekspresowe, co czyni go liderem w kraju.

Zhangjiakou posiada bardzo bogatą historię. Od czasów starożytnych było twierdzą o znaczeniu militarnym. Określano je jako „północną bramę do Pekinu”. Przyjmuje się, że wraz z okolicznymi terenami stanowiło obszar, na którym kształtowała się chińska cywilizacja. Miasto jest kluczowym śródlądowym portem handlowym w północnych Chinach od czasów dynastii Ming i Qing. Tutaj zaczynał się jeden ze szlaków handlowych, który rywalizował ze słynnym „jedwabnym szlakiem”. Liczna obiektów w mieście i regionie, które podlegają ochronie prawnej na poziomie krajowym i lokalnym obejmuje prawie osiem tysięcy obiektów. Są to m.in. pozostałości starożytnych miast, grobowce oraz rozmaite konstrukcje z różnych wieków. Wielką atrakcją turystyczną Zhangjiakou jest także Wielki Mur Chiński.

Yuxian, znajdujące się pod jurysdykcją Zhangjiakou, słynie z wycinanek, których przykład uwieczniono na jednej z monet olimpijskich. Sztuka wycinania papieru pojawiał się na tym obszarze za panowania cesarza Daoguang (1782 – 1850). Jest to unikatowe rękodzieło w skali całego kraju, które znalazło się na liście UNESCO. Wycinanki z Yuxian do dziś znajdują wielu amatorów i są sprzedawane w ponad czterdziestu krajach, w tym w USA, Japonii, Kanadzie i Singapurze. Atrakcję Zhangjiakou stanowią ponadto: tradycyjna opera, pokazy fajerwerków, produkcja lampionów, lalkarstwo oraz muzyka świątynna.

Imprezy sportowe, rozgrywane w ramach igrzysk zimowych Pekin 2022 będą rozgrywane w dwudziestu pięciu miejscach zlokalizowanych w strefie Pekinu, Yanqingi i Zhangjiakou. Ta ostatnia od dwudziestu lat związana jest z narciarstwem. Obecnie działa tam 5 ośrodków narciarskich, co czyni ją liderem krajowego przemysłu narciarskiego. Zhangjiakou to również popularne miejsce na narty i wakacje dla entuzjastów narciarstwa z sąsiednich krajów. W strefie Zhangjiakou zawodnicy będą rywalizowali w dwóch kategoriach sportowych: narciarstwie i biathlonie. Tamtejsza wioska olimpijska pomieści 2640 sportowców i członków zespołów.

Najbardziej spektakularnym obiektem w strefie olimpijskiej Zhangjiakou jest Narodowe Centrum Skoków Narciarskich, którego zarys widnieje na złotej monecie pięciogramowej. Jest określane jako „śnieżne ruyi” (śnieżne „berło”) ze względu na swój kształt nawiązujący do popularnego w Chinach berła. Przedmiot ten nie ma jednak takiej symboliki jak w krajach europejskich, nie jest atrybutem władzy ale talizmanem przynoszącym szczęście. Centrum ma widownię przeznaczoną dla sześciu tysięcy osób.

Więcej o monetach olimpijskich Pekin 2022:

Blog Pasja kolekcjonowania

Blog Skarbnicy Narodowej

Komentarze