Australijskie Samorodki złota na monetach

Złoto od wieków jest cenione bardziej niż jakikolwiek inny metal. Wielkie odkrycia tego kruszcu wywoływały gwałtowne reakcje. Znalezienie bryłek złota było przepustką do bogactwa i to właśnie samorodki tego cennego kruszcu od 1986 roku upamiętniane są na złotych monetach bitych przez Mennicę Australijską. Dwie z nich można kupić w Skarbnicy Narodowej.

Pokłady złota na kontynencie australijskim odkryto już w 1823 r., ale sprawie nie nadano rozgłosu w obawie przed niekontrolowanym wydobyciem i napływem poszukiwaczy skarbów. Sytuacja zmieniła się diametralnie po trzech dekadach. Przełomowy okazał się rok 1851 r. Złoto znaleziono w okolicach miast Ballarat i Bendigo na terytorium Wiktorii. Rozpoczęła się „gorączka złota”, która trwała do późnych lat 60. XIX w. Doprowadziła do niezwykłego wzrostu dobrobytu, populacji kraju i napływu kapitału do Melbourne, które przeżywało gwałtowny rozwój i stało się centrum kolonii.

Szacuje się, że po ogłoszeniu odkrycia pokładów złota w 1851 r. w ciągu kilku lat przybyło do Australii ponad pół miliona poszukiwaczy. W znakomitej większości byli to Brytyjczycy, ale przyjeżdżali także Amerykanie, Chińczycy, Niemcy a nawet Polacy. Wedle raportu Departamentu Górnictwa stanu Wiktoria w latach 1851–1896 wydobyto 61 034 682 uncji złota o wartości blisko 280 mln ówczesnych funtów. W szczytowym okresie około dwóch ton złota tygodniowo spływało do skarbców bankowych w Melbourne. Eksport kruszcu do Wielkiej Brytanii wpłynął na wielki rozwój handlu i gospodarki australijskiej w II poł. XIX w.

Samorodek „Welcome Stranger”

W historii wydobycia złota zapisał się szczególnie rok 1869 kiedy to dwaj górnicy rodem z Kornwalii odkryli samorodek złota o masie ponad 109 kg. Wydarzenie miało miejsce w miasteczku Moliagul, w stanie Wiktoria, około 200 km na północny zachód od Melbourne. Wedle oficjalnych danych w stanie Wiktoria natrafiono na ok. 1300 bryłek złota o masie 20 uncji lub więcej. Spośród nich ok. 400 przekroczyło masę 100 uncji. Wobec powyższego odkrycie „Welcome Stranger” o masie 3523,5 uncji (ok. 109,6 kg) było niewiarygodną sensacją.

Odkrywcy złota

Poszukiwacze – szczęśliwcy John Deason i Richard Oates - natrafili na bryłę złota ukrytą zaledwie trzy centymetry pod powierzchnią tuż obok korzenia drzewa. Deason porządkował teren niedaleko swego domu po przejściu burzy. Gdy uderzył kilofem w ziemię natrafił na twardy obiekt. Zaciekawiony odgarnął ziemię i zobaczył wielką bryłę złota. Próbował ją wydobyć, ale bezskutecznie. W międzyczasie pojawił się Oates. Razem wyciągnęli złoto i zanieśli do domu Deasona. Znalezisko, obok wielkiej wagi, miało też imponujące wymiary 61 x 31 cm. W banku okazało się, że waga nie ma odpowiedniej skali, aby oszacować masę złota w związku z tym bryłę przewieziono na taczce do miejscowego kowala, który podzielił ją na trzy części. Deason i Oates otrzymali za swe znalezisko blisko 9,5 tysięcy funtów. Samorodek został przetopiony na sztabki i wysłany do Melbourne a następnie do Anglii. W 1897 r. odsłonięto pamiątkowy obelisk w miejscu odkrycia złotej bryły.

Monety „Welcome Stranger”

Monety upamiętniające 150. rocznicę odkrycia „Welcome Stranger” wybiła najstarsza australijska mennica w Perth. Masa pierwszej - o nominale 15 dolarów to 1/10 uncji złota, druga moneta o nominale 100 dolarów ma masę 1 uncji złota. Rewers monet przedstawia wyobrażenie samorodka, na awersie umieszczono najnowszy (piąty już) wizerunek królowej Elżbiety II.

„Złoty Orzeł” i „Mały bohater”

W Skarbnicy Narodowej są jeszcze dostępne złote monety upamiętniające inne samorodki.

Złota moneta o nominale 25 dolarów upamiętnia odkrycie w 1931 roku, w Australii Zachodniej, największego samorodka złota o nazwie „Złoty Orzeł”. Emisja z 2021 roku o masie ¼ uncji jest selektywnie uszlachetniona różowym złotem. Barwa nawiązuje do nazwy jubileuszu, który określany jest jako „rocznica koralowa”. Na świecie dostępnych jest zaledwie 250 monet, a ich jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Skarbnica Narodowa.

Link do strony monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/samorodek-zloty-orzel-zlota-moneta

Złota moneta o nominale 15 dolarów upamiętnia odkrycie dużego samorodka złota o nazwie „Mały Bohater” (ang. „Little Hero”). Odkrycie nastąpiło w 1890 roku w Australii Zachodniej. Moneta również uszlachetniona jest różowym złotem. Jej masa to 1/10 uncji, a limitacja – 400 egzemplarzy. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monety w Polsce.

Link do strony monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/samorodek-zlota-maly-bohater-1-10-uncji

Komentarze