Król rock’n’rolla na oficjalnych monetach

„Przed Elvisem nie było niczego”- powiedział o nim John Lennon. Elvis Presley jest bez wątpienia jedną z największych legend muzyki XX wieku. Jego posiadłość w Graceland co roku odwiedza blisko 600 tysięcy osób (więcej turystów w Stanach Zjednoczonych przyciąga tylko Biały Dom). Imponująca jest również popularność króla mierzona sprzedanymi płytami – ich liczba przekroczyła miliard. Grupa Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z Elvis Presley Enterprises LLC stworzyła niezwykłe oficjalne monety upamiętniające gwiazdę światowej muzyki.

Gitara zamiast roweru

Pojawienie się Presleya na muzycznej scenie w połowie lat pięćdziesiątych wywołało społeczno-kulturalną rewolucję, która na zawsze zmieniła oblicze muzyki i mody. „Bez Elvisa Presleya nie byłoby lat 60.” – stwierdził Bob Dylan.

Kim był ten niezwykle utalentowany piosenkarz i aktor? Co sprawia, że Elvis wciąż uważany jest za najjaśniejszą gwiazdę rock and rolla?Historia Presleya rozpoczęła się 8 stycznia 1935 roku w skromnym dwupokojowym domu w Tupelo w stanie Mississippi. Elvis przyszedł na świat 35 minut po swoim bracie bliźniaku, który urodził się martwy. Chłopiec był oczkiem w głowie swojej mamy, Gladys Presley. To ona podarowała jedynakowi pierwszą gitarę na 11. urodziny, bo… nie było jej stać na zakup wymarzonego roweru dla syna.

Elvis szybko nauczył się grać, podłapując ze słuchu popularne wśród Afroamerykanów bluesowe standardy. Chociaż nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia muzycznego, miał fenomenalną pamięć, która w późniejszych latach przyniosła mu etykietkę „chodzącej encyklopedii rhythm and bluesa”. Jako nastolatek był nieśmiały. Często jednak zabierał gitarę do szkoły, by pograć na niej podczas przerw. Z czasem, zachęcony przez nauczycieli, zaczął brać udział w konkursach talentów – i wygrywać je, zdobywając lokalną sławę w Memphis.

W 1954 roku nastąpił przełom. Niespełna 19-letni chłopak rozpoczął współpracę z legendarną wytwórnią Sun Records z Memphis. Zauważono go, gdy nagrywał, bardzo popularną wówczas pocztówkę dźwiękową z piosenką „That's When Your Heartaches Begin” jako prezent urodzinowy dla swojej mamy. Pod koniec 1955 roku jego kontrakt nagraniowy został sprzedany potężnej firmie RCA Victor, rok później Elvis Presley był już międzynarodową sensacją.

Początkowo uwagę przyciągnął jego głos – zmysłowy, głęboki baryton. Kiedy okazało się, że „właścicielem” głosu jest młody, przystojny, charyzmatyczny chłopak, który na scenie wykonuje energetyczny i naładowany seksapilem taniec, młoda Ameryka oszalała na jego punkcie. Ku oburzeniu wielu stróżów moralności. W Jacksonville na Florydzie nałożono na Elvisa sądowy zakaz wykonywania jego „nieskromnego” tańca. Piosenkarz przez cały koncert stał nieruchomo, stukając tylko sugestywnie palcem w mikrofon. Publiczność i tak wpadła w ekstazę przy jego piosenkach. Kopiowano jego styl, fryzurę, sposób poruszania się i mówienia. Elvis stał się pierwszym idolem młodzieży na taką skalę.

„Jailhouse Rock”, „It’s Now or Never”, „Don’t Be Cruel”, „All Shook Up” czy „Heartbreak Hotel” to tylko kilka piosenek z długiej listy nagranych przez Elvisa hitów, do dziś cieszących się popularnością. Ponadto Elvis zagrał w 31 filmach. Przeszedł do historii swoimi występami telewizyjnymi, zdobył wielkie uznanie dzięki bijącym rekordy sprzedaży biletów występom na żywo. Z powodzeniem odnajdywał się w różnych gatunkach: od country przez rhythm and blues, pop, rock po gospel. Aż 14 razy był nominowany do Grammy i trzy razy zdobył statuetkę. Otrzymał też nagrodę the Grammy Lifetime Achievement Award w 1971 roku.

Elvis zmarł w swojej posiadłości Graceland w Memphis, 16 sierpnia 1977 roku. Miał zaledwie 42 lata. Po śmierci został pożegnany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera słowami: „Jego muzyka i osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”.

Król na monetach

Rewers pierwszej monety wybitej z 1 uncji (31,1 g) srebra próby 999/1000, przedstawia mikrofon w dłoni Elvisa Presleya oraz oficjalny podpis artysty, który dodatkowo został ozdobiony nadrukiem w złotym kolorze! Na awersie jest widoczny herb emitenta, nominał oraz rok emisji. Limitacja tej monety to tylko 1999 egzemplarzy na świecie!

Więcej o monecie pod linkiem: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety/e-presley-ag-kostka-gitarowa-4002869899

Ta moneta jest również dostępna w wersji złotej (próba 999/1000). Jej masa to 7,78 g. Na świecie jest dostępnych zaledwie 999 egzemplarzy tej monety.

Rewers trzeciej monety zdobi autoryzowany portret artysty, naniesiony na jej powierzchnię metodą tampondruku. Kolorowy wizerunek Elvisa Presleya uzupełnia pięciolinia z nutami, mikrofon oraz płyta winylowa, na której znajduje się jego oficjalny podpis. Z kolei awers przedstawia herb emitenta, nominał oraz rok emisji.

Dodatkowo numizmat został platerowany 24-karatowym złotem Fairmined. Certyfikat Fairmined Gold gwarantuje, że złoto użyte do uszlachetnienia monety pochodzi z małych, rzemieślniczych kopalni w najbiedniejszych regionach świata. Dzięki udziałowi w programie Fairmined Gold, kopalnie te mogą poprawić warunki pracy, dostosować je do światowych standardów, zadbać o ochronę środowiska oraz wspierać okoliczne szkoły i szpitale. Kolekcjonerzy kupując złoto Fairmined w znaczący sposób pomagają wyciągnąć z biedy całe lokalne społeczności, dla których kopalnie są często jedynymi pracodawcami.

Skarbnica Narodowa jest jedynym w Polsce oficjalnym dystrybutorem tych wyjątkowych monet.

Autoryzowane zdjęcie Elvisa Presleya publikujemy dzięki uprzejmości Elvis Presley Enterprises, LCC Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony poświęconej Królowi https://www.graceland.com/epm

Komentarze