Asteriks, Obeliks i Idefiks na srebrnych monetach

Na monetach i medalach upamiętniane są zazwyczaj wybitne postaci i znaczące wydarzenia historyczne. Wraz z rosnącą popularnością numizmatyki na monety trafiają również popularne zwierzęta, zabytki czy fenomeny kulturowe. Do tych ostatnich bez wątpienia należy słynny francuski komiks o przygodach dwóch galijskich wojowników - Asteriksa i Obeliksa. W Skarbnicy Narodowej jest już dostępny zestaw trzech srebrnych monet z bohaterami komiksów Goscinnego i Uderzo.

Rewersy dwóch monet zdobią barwne wyobrażenia Asteriksa i Obeliska, a na awersach znajduje się nominał 10 euro oraz rok emisji 2022. Trzecia moneta unikatowym kształtem nawiązuje do sylwetki psa Idefiksa, nieodłącznego towarzysza Asteriksa i Obeliksa. Na jej awersie umieszczono m.in.: nominał 10 euro i rok emisji 2022. Wszystkie numizmaty wyróżnia kunszt i precyzja wykonania, a ich emitentem jest Francja.

moneta z asteriksem

Na świecie dostępnych jest zaledwie 70 kompletnych zestawów. Skarbnica Narodowa jest ich jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce. Zobacz więcej o zestawie trzech srebrnych monet "Asteriks".

Mały Odys i duży brat łata

Asteriks słynie z inteligencji, ciętego dowcipu i sumiastych wąsów. Ten bohater jest połączeniem zadziornego Wołodyjowskiego z inteligentnym Odyseuszem. Jest pierwszy, by wystrychnąć przeciwników na dudka, choć nie unika też bezpośredniej walki. Mały Gal pochodzący z jedynej niepodbitej przez Cezara wioski, dzięki przymiotom ducha i umysłu, a także sile, którą zawdzięcza magicznemu napojowi, jest wybierany przez mieszkańców do przeprowadzania niebezpiecznych misji. Asteriks działa z towarzyszem Obeliksem, poczciwym olbrzymem o sile niedźwiedzia oraz wiernym psem Idefiksem.

Asteriks, Obeliks oraz inni Galowie to bohaterowie wymyśleni przez René Goscinnego – francuskiego pisarza o polsko-żydowskich korzeniach, który jest ojcem wielu niezapomnianych postaci. Warto wspomnieć najsławniejszego z nich – Mikołajka z serii książek dla dzieci. Drugim ojcem tego sukcesu jest Albert Uderzo, który pomysłom pisarza nadał odpowiednią formę graficzną.

moneta z obeliksem

Goscinny i Uderzo - artystyczny duet

Ciekawostką jest fakt, że Goscinny zaczynał karierę jako rysownik, jednak nie udało mu się zdobyć pracy w studiu Walta Disneya. Dopiero po poznaniu pochodzącego z Włoch Alberta Uderzo rozpoczął karierę jako autor scenariuszy komiksowych. Artyści dogadywali się doskonale. Pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół wydali w założonym przez siebie magazynie „Pilote” (1959 rok). W 1961 roku wydano pierwszy osobny album, który natychmiast stał się wydawniczym hitem we Francji. Po przedwczesnej śmierci Goscinnego, który w 1977 roku zmarł na atak serca, Uderzo wziął na siebie cały ciężar kreacji. Zdaniem niektórych czytelników odbiło się to niekorzystnie na scenariuszach, ale nie osłabiło popularności serii.

„Gdy odszedł René, po prostu się załamałem. Straciłem nie tylko najbliższego współpracownika, ale po prostu brata. Potrzebowałem dwóch lat, silnego wsparcia rodziny i nie mniejszego ze strony czytelników, by znów wziąć się do pracy. Szczególnie ujął mnie list jednego z nich, który napisał, że nie mam prawa pozbawiać go dalszych przygód ulubionego bohatera. Zdecydowałem się znów wziąć do ręki farby i ołówek” – mówił Uderzo w jednym z wywiadów.

rené goscinny i albert uderzo

Siłą, która pozwala przenosić historię o walecznych Galach i ich zmaganiach z Imperium Rzymskim nawet do odległych kultur (na przykład Japonii) jest ciepły humor, zawierający w sobie elementy uniwersalne. Pod każdą długością i szerokością geograficzną pewne typy ludzkie oraz przypisane im zalety i przywary tak samo potrafią śmieszyć.

W blisko czterdziestu komiksowych albumach, które ukazały się do tej pory w Polsce, nierozłączna para bohaterów przeżywa przygody, z których zawsze wychodzi obronną ręką. Osiągają to dzięki sprytowi właściwemu galijskiej nacji oraz nadludzkiej sile wynikającej z magicznego wywaru – tajnej broni druidów, którą przygotowuje tajemniczy i mądry Panoramiks.

moneta o unikatowym kształcie psa Asteriks i Obeliks

Duma Francji

Opowieści o Asteriksie doczekały się wielu interpretacji. Bywają odczytywane jako gloryfikacja francuskiego ruchu oporu albo wyraz tendencji antyamerykańskich - w zależności od aktualnej mody i potrzeb. Moda na przygody Asteriksa nie przemija. We Francji jest wręcz bohaterem narodowym. Jego imieniem został nazwany jeden z pierwszych satelitów umieszczonych przez Francuzów na orbicie, a podparyski park rozrywki poświęcony Asteriksowi przyciąga tłumy gości z całej Europy.

Do dziś ukazały się 42 komiksy o Asteriksie, 10 filmów animowanych, cztery filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych. Do 20 kwietnia 2022 roku na całym świecie sprzedano 385 milionów egzemplarzy książek o Asteriksie i przetłumaczono je na 111 języków — w tym także łacinę i starożytną grekę — co czyni ją najczęściej tłumaczoną serią komiksów na świecie.

......................................................................................................................................................................................

„Przed Elvisem nie było niczego”- powiedział o nim John Lennon. Elvis Presley jest bez wątpienia jedną z największych legend muzyki XX wieku. Jego posiadłość w Graceland co roku odwiedza blisko 600 tysięcy osób (więcej turystów w Stanach Zjednoczonych przyciąga tylko Biały Dom). Imponująca jest również popularność króla mierzona sprzedanymi płytami – ich liczba przekroczyła miliard. Grupa Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z Elvis Presley Enterprises LLC stworzyła niezwykłe oficjalne monety upamiętniające gwiazdę światowej muzyki. Przeczytaj artykuł

Komentarze