Humanium Metal. Przerwanie błędnego koła przemocy

Inicjatywa Humanium Metal ma za zadanie przekształcać broń palną z regionów dotkniętych przemocą zbrojną w przedmioty służące ludziom w czasie pokoju. Dochód ze sprzedaży przedmiotów Humanium Metal jest przekazywany społecznościom, które ucierpiały wskutek użycia broni. Polscy kolekcjonerzy mogą już kupić medal z recyklingu broni i wspomóc ludzi dotkniętych agresją zbrojną. Medal został wykonany w Mennicy Norweskiej, która co roku wybija medal Pokojowej Nagrody Nobla.

Każdy przedmiot z Humanium Metal oznacza mniej broni palnej na ulicach i potencjalnie mniej ofiar śmiertelnych. Dzięki tej inicjatywie społeczeństwo, konsumenci i rządy łączą swe siły dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Humanium Metal umożliwia redukcję przemocy z użyciem broni. Liczy się nie tylko jej zniszczenie, ale także silna symbolika – przemiana broni w produkty pokojowe. Ogromne znaczenie ma również dyskusja o strasznych konsekwencjach używania i dostępności broni palnej. Humanium Metal wspiera działania na rzecz usunięcia broni z cywilnej przestrzeni publicznej, zachęca młodzież z rejonów dotkniętych przemocą zbrojną do wyboru pokojowej przyszłości. Pomysłodawcami Humanium Metal są Johan Pihl i Peter Brune. Projekt uruchomiła organizacja non-profit IM Swedish Development Partner w 2016 roku. Humanium Metal jest częścią strategii firmy mającej na celu przyczynienie się do realizacji Agendy ONZ 2030, a w szczególności promowania pokoju, sprawiedliwości i silnych instytucji, gdzie za kluczowe uznaje się ograniczenia nielegalnego przepływu broni palnej.

O wadze problemu świadczą liczby: ponad 200 tysięcy ludzi na świecie umiera co roku z powodu użycia broni, na świecie jest 500 milionów sztuk nielegalnej broni palnej, na świecie jest obecnie około 875 milionów sztuk broni.

Z błogosławieństwem Dalajlamy

Pierwszy program niszczenia broni rozpoczął się w listopadzie 2016 r. w Salwadorze, gdzie wyprodukowano jedną tonę Humanium Metal. Do dziś przekształciliśmy około 12 000 sztuk nielegalnej broni palnej w metal pokojowy. W 2020 r. Zambia jako pierwszy kraj afrykański włączyła się w program Humanium Metal – czytamy na stronie https://humanium-metal.com/

W 2021 r. Humanium Metal po raz pierwszy został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, gdzie nielegalną broń przetworzono na produkty z wyższej półki. Szybko zyskał światowe uznanie oraz takich takich osobistości, jak Dalajlama i Hans Blix. Dochody uzyskane ze sprzedaży produktów Humanium Metal są przeznaczane przede wszystkim na kolejne akcje niszczenia broni oraz opiekę zdrowotną, edukację i rozwój osób, które ucierpiały na skutek przemocy z użyciem broni.

Grupa Samlerhuset wybija medal Humanium Metal

Mennica Norweska to firma o ponad 300-letniej tradycji. To właśnie tu, w mieście Kongsberg, wybijany jest co roku medal Pokojowej Nagrody Nobla. W listopadzie 2021 r. w Mennicy Norweskiej wybito pierwszy na świecie medal wykonany z Humanium Metal. Medal upamiętnia 200. rocznicę flagi norweskiej. To symbol tradycji demokracji, pokoju i wolności w tym kraju. Medal wybity w 5 tys, egzemplarzy otwiera kolekcję „Tak, kochamy”, która składa się z trzech medali, upamiętniających kamienie milowe w budowie nowoczesnej Norwegii.

Branża numizmatyczna ma ponad 2600-letnią historię. To niesamowite, że możemy wprowadzać innowacje w tej branży za pomocą zupełnie nowego metalu, a jednocześnie przyczyniać się do ograniczania przemocy zbrojnej - mówi Hans Petter Hongset, Country Manager Norway w Samlerhuset Group.

Monety i medale są zwykle wykonane ze złota, srebra i miedzi, miękkich materiałów, które łatwo się wybija, natomiast materiał z Humanium Metal złożony często ze stopów różnych metali jest znacznie trudniejszy w obróbce. Sfinalizowanie pomysłu i wprowadzenie na rynek pierwszych medali Humanium Metal było ogromnym wyzwaniem.

Komentarze